.
.
.
.

 

 

Rhizopogon verii Pacioni 1984

Poz. Syst. Rhizopogonaceae, Boletales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Basidiomycota, Fungi

Gleba dojrzałych owocników
Grupa owocników
Powierzchnia perydium

 

CECHY MAKROSKOPOWE

 

Owocniki przeważnie regularnie kuliste lub owalne. Wielkość owocników 2-5 cm. Zewnętrzna warstwa perydium za młodu jasnożółta, z wiekiem ochrowa,  do ochrowo-brązowej. Powierzchnia perydium otrębiasta, sprawiająca wrażenie zamszowatej. Gęsto i niemal zawsze w całości pokryta mocno sprasowanymi, żółtymi – a u owocników w pełni dojrzałych czerwonawymi, czerwono-brązowymi - ryzomorfami. Gleba młodych owocników biała, potem bladozielonkawa, w stadium pełnej dojrzałości oliwkowo-zielona do szaro-oliwkowej, poprzecinana licznymi białymi żyłkami płonnej tramy hymenialnej, tworzącymi marmurkowaty wzór. Owocnik na przekroju labiryntowaty, komory hymenialne nieregularne, wydłużone, średniej wielkości – w owocnikach nie w pełni dojrzałych często pełne. Konsystencja owocników zwarta sprężysta. Zapach łagodny, lekko owocowy. Smak przyjemny, kwaskowaty.

 

Grupy dojrzałych owocników

CECHY MIKROSKOPOWE

Zarodniki R.verii

 

Perydium jednowarstwowe, plektenchymatyczne 250-350 μm zbudowane ze splecionych wiązek mocno zbitych strzępek o przebiegu chaotycznym w stosunku do powierzchni owocnika (Typ perydium: Luteolus). Strzępki zabarwione na żółto do hialinowych w głąb perydium. Wszystkie strzępki septowane i pozbawione sprzążek. Wśród strzępek perydium – ale również tramy hymenialnej można zaobserwować liczne, niewielkie amorficzne komórki wypełnione brązowo-żółtą treścią – słabo reagujące z odczynnikiem Melzera. Podstawki bezbarwne, silnie wydłużone, czasem cylindryczne z grubościenną podstawą, jednak najczęściej zbudowane z komorowatej podstawy 5-20 x 3-12 μm, o pogrubionych ściankach oraz długiej cylindrycznej, cienkościennej szyjki o średniej wielkości 5-15 x 2-6 μm. Najczęściej 4-8 zarodnikowe ale czasem z 12-16 zarodnikami. Liczne brachybazydiole maczugowate do cylindrycznych 11–26 x 4–9 μm. Subhymenium nieodróżnialne od tramy hymenialnej, silnie rozgałęzione, zbudowane z septowanych strzępek 1-4 μm. Zarodniki za młodu hialinowe, potem jasnoseledynowe w owocnikach dojrzałych. Zarodniki nieregularnie elipsoidalne, fusoidalne, często zakrzywione lub zdeformowane do przypadkowych kształtów, wyraźnie obcięte z wydatnym – do 2 μm długości – wyrostkiem sterygmalnym (apiculus). Średnia wielkość zarodników (5,5) 6,2-11,8 (13,2) x (2,1) 2,3-3,1 (4,2) µm, Q=(2,4) 2,7-4,6 (5,5),  Qm=3,5, gładkie, wypełnione 1-3 kroplami.

Przekrój perydium
Przebieg strzępek perydium
Trama hymenialna
Hymenium
Charakterystyczne bazydia z grubościenną podstawą

SIEDLISKO

 

Rhizopogon verii rośnie wyłącznie w borach iglastych. Mikoryzuje przede wszystkim z różnymi gatunkami Pinus, ale czasem również z innymi drzewami iglastymi. Nie ma zbyt rygorystycznych wymagań glebowych. Znajdowana zarówno w żyznych glebach gliniastych jak i glebach piaszczystych. Owocniki wyrastają niezbyt głęboko pod powierzchnią gleby. Często w iglastej ściółce, semihypogeicznie. Najczęściej w bardzo licznych grupach. Stanowiska niemal zawsze zlokalizowane na odkrytym terenie – na obrzeżach lasów, polanach czy leśnych drogach. Dojrzałe okazy można zbierać od maja do późnej jesieni. Na tych samych siedliskach bardzo często wyrastają inne gatunki: R.luteolus, R.vulgaris oraz R.occidentalis.

 

WYSTĘPOWANIE

 

Rhizopogon verii jest gatunkiem opisanym stosunkowo niedawno. Podawany z nielicznych stanowisk w Europie, choć znany ze wszystkich niemal krajów. Wydaje się być gatunkiem umiarkowanie rzadkim. W momencie zlokalizowania pierwszego stanowiska nie były znane doniesienia o występowaniu tego gatunku na obszarze Polski.

Wyżyna Śląska – DF02, Psary k. Tarnowskich Gór, Wrzesień 2010
Wyżyna Krakowsko-Częstochowska – DF 46, Bukowno k. Jaworzna, Czerwiec 2011
Wyżyna Przedborska - DE59, Dobromierz k. Przedborza, Sierpień 2011
Wyżyna Krakowsko-Częstochowska – DF 36, Błędów k. Olkusza, Listopad 2011
Nizina Śląska – CE 77, Szumirad k. Ozimka, Wrzesień 2014
Pobrzeże Koszalińskie – BA 95, Gorzebądz k. Koszalina, Sierpień 2015
Wyżyna  Śląska – DF 22, Rogoźnik k. Piekar Śląskich, Czerwiec 2018
Wyżyna  Śląska – DF33, Grodziec k. Będzina, Sierpień 2019

UWAGI

Grupa młodych owocników

 

Rhizopogon verii makroskopowo jest bardzo podobna do pospolicie występującej R. luteolus. Prawdopodobnie jest znacznie częstsza niż sugerowałyby to nieliczne doniesienie ale mylnie oznaczana jako R. luteolus. Te dwa taksony w największym stopniu różnicuje budowa podstawek oraz kształt i wielkość zarodników.